Streszczenie: prof. Yair Lotan, Wydział Urologii, University of Texas Southwestern Medical Center, Dallas, Teksas (USA).
Jednym z głównych problemów wiążących się z kamicą nerkową jest wysoki wskaźnik nawrotów choroby, które mogą dotyczyć aż do 50% pacjentów w okresie 5 lat. Osobom z nawracającymi kamieniami zaleca się zwiększenie spożycia płynów – liczne prospektywne badania wskazują bowiem na spadek wskaźników nawrotów choroby u pacjentów, którzy spożywają duże ilości wody. Niestety, pomimo wysokich kosztów społecznych i wskaźników chorobowości, nie ma badań prospektywnych, które oceniałyby korzyści płynące ze spożywania płynów pod względem zapobiegania kamicy nerkowej u osób, u których choroba jeszcze nie wystąpiła, ale które znajdują się w grupie ryzyka. Celem niniejszego badania była ocena – od strony finansowej – pierwotnej prewencji kamicy nerkowej polegającej na zwiększeniu spożycia płynów. Za pomocą programu Excel opracowano i przeanalizowano model Markowa w celu wyliczenia i porównania kosztów i wyników zastosowania takiej strategii w wirtualnej grupie pacjentów charakteryzujących się małym lub dużym spożyciem wody.
Analiza podstawowa wykazała, że całkowity koszt postępowania w kamicy układu moczowego wynosi 4267 euro, z czego koszty bezpośrednie stanowią 2767 euro, w tym koszty leczenia i powikłań. W populacji obejmującej 65 mln osób roczne obciążenie budżetowe z powodu kamicy nerkowej wynosi 590 milionów euro. Zastosowanie strategii polegającej na spożywaniu dużych ilości wody przez 100% populacji przekłada się na roczne oszczędności w wysokości 273 mln euro i 9265 mniej kamieni. Nawet jeśli tylko 25% populacji przestrzegałoby tego zalecenia, oszczędności byłyby nadal duże i wynosiłyby 68 mln euro (o 2316 kamieni nerkowych mniej).
Analizy wpływu badanego działania na budżet pokazują, że zapobieganie kamicy nerkowej może przynieść znaczące oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej i istotnie zmniejszyć obciążenia związane z kamicą. Niezbędne są dalsze badania, które pozwolą ocenić wykonalność i skuteczność takiego podejścia w danej populacji.
Lotan Y, Buendia Jiménez I, Lenoir-Wijnkoop I, Daudon M, Molinier L, Tack I, Nuijten MJ, Primary prevention of nephrolithiasis is cost-effective for a national healthcare system. BJU Int. 2012 Jun 11. doi: 10.1111/j.1464-410X.2012.11212.x. [wersja internetowa dostępna przed ukazaniem się artykułu w druku]