Niemal każda z nas miała przynajmniej raz problem z pęcherzem. Dokuczliwe pieczenie to tylko jeden z przykrych objawów pojawienia się bakterii w układzie moczowym. Czy wiesz, że jednym z najprostszych sposobów zapobiegania tej chorobie jest picie wody?
Zapalenie układu moczowego (ZUM) może przebiegać z objawami miejscowymi, do których należy ból lub dyskomfort przy oddawaniu moczu, mimowolne a także częste oddawanie moczu (także w nocy) i jego brzydki zapach. Do objawów ogólnych ZUM należy m. in. gorączka, dreszcze czy nudności. Choroba u niektórych z nas może też przebiegać bezobjawowo i przy braku standardowych dolegliwości - dopiero w posiewie moczu stwierdza się obecność bakterii.
Mocz jest bardzo dobrą pożywką dla większości bakterii, a najczęstszym patogenem jest Escherichia coli, która odpowiada za 70 do 95% wszystkich zakażeń. Powikłaniem zakażenia bakteryjnego często bywa zakażenie grzybicze. Również wirusy są w stanie zainfekować drogi moczowe.
Głównym powodem ZUM jest utrudniony odpływ moczu, który może wynikać z wad anatomicznych oraz – co bardzo ważne - ze zbyt małej ilości oddawanego moczu. Drobnoustroje łatwiej wnikają do dróg moczowych ze środowiska zewnętrznego - powodując stan zapalny a tym samym problemy ze zdrowiem.
Zapalenie układu moczowego najczęściej dotyka kobiety ze względu na:
Ilość przypadków ZUM znacznie wzrasta po rozpoczęciu współżycia - choruje 50x więcej aktywnych seksualnie kobiet niż mężczyzn. Warto wiedzieć, iż profilaktycznie w ZUM działa oddanie moczu w ciągu kwadransa po kontakcie seksualnym, co pomaga wypłukać bakterie i zmniejsza ryzyko infekcji.
Obok prawidłowej higieny okolic intymnych regularne picie wody jest ważnym czynnikiem profilaktyki ZUM u kobiet. Gdy pijemy za mało płynów, mocz jest bardzo zagęszczony (ma ciemny kolor) i jego produkcja jest niewielka. W efekcie po prostu za mało sikamy i to zwiększa naszą podatność na ZUM. Zaleca się przynajmniej 5-6-krotne oddawanie moczu dziennie, przy czym im większa ilość moczu jednorazowo „opuści” nasz pęcherz, tym mniejsza liczba bakterii pozostanie w drogach moczowych. Najprościej osiągniemy ten efekt wypijając dodatkowo szklankę wody do zaplanowanych w ciągu dnia posiłków.
Liczy się zarówno ilość jak i jakość wypijanych płynów i najkorzystniej wypada w tym porównaniu po prostu czysta woda. Wg niektórych naukowców herbata, kawa, napoje typu cola lub soda, soki owocowe, a nawet mleko zwiększają ryzyko pojawienia się pierwszego w życiu ZUM. Również niewskazane są tak popularne w dzisiejszych czasach napoje zawierające kofeinę lub substancje słodzące. Jedynym bezpiecznie zalecanym płynem jest woda, która nie posiada w swoim składzie związków drażniących nabłonek dróg moczowych lub zmieniających odczyn moczu.