Streszczenie: Dr Max Lafontan w imieniu EWG Max Lafontan. Emerytowany dyrektor ds. badań w Narodowym Instytucie Zdrowia i Badań Medycznych we Francji (INSERM), zaangażowany w projekty badawcze dotyczące przebudowy (remodelingu) tkanki tłuszczowej i angiogenezy, interesuje się tematyką otyłości.
Promowanie potencjalnie niezdrowej żywności i napojów jest obecnie uznawane za czynnik ryzyka występowania otyłości u dzieci. „Dzieci są wciąż w dużym stopniu narażone na reklamy śmieciowego jedzenia”, stwierdził dr Tim Lobstein w niedawno opublikowanym w Obesity Reviews (12.07.2013) systematycznym przeglądzie dowodów naukowych w tym zakresie. Ze względu na gwałtowny wzrost częstości występowania nadwagi, otyłości i cukrzycy typu 2 na całym świecie organy odpowiedzialne za zdrowie publiczne i świadczenie opieki zdrowotnej stoją przed poważnym zadaniem dogłębnego zmierzenia się z tym problemem. Wskazówki i porady skierowane do populacji ogólnej mogłyby zapobiec upowszechnianiu się problemu nadwagi, wzrostowi kosztów opieki zdrowotnej i eskalacji obciążeń społecznych. W większości krajów znaczenie spożycia płynów było przeważnie pomijane w kampaniach i wytycznych. Pytanie „Co Pan(-i) pije?” często jest pomijane w kwestionariuszach żywieniowych.
Interdyscyplinarna Robocza Grupa Ekspertów, w tym ekspertów w dziedzinie medycyny, żywienia, fizjologii i zdrowia publicznego, dokonała przeglądu badań dotyczących problemów związanych z nawodnieniem organizmu. Zwrócono uwagę na skutki nadmiernego spożywania napojów słodzonych cukrem (NSC) i substancji słodzących pozbawionych właściwości odżywczych (ang. NNS – non-nutritive sweeteners) w kontekście problemów związanych z nadwagą. Ponadto dokonano analizy i podsumowania wpływu NSC i NNS na metabolizm, a także ich mechanizmów działania i skutków dla zdrowia.
Zdaniem autorów niniejszego badania różne opublikowane ustalenia i wyniki wskazują na potrzebę poprawy działań w zakresie zdrowego nawodnienia organizmu. W związku z powyższym Robocza Grupa Ekspertów zaproponowała zalecenia dotyczące zdrowego nawodnienia. Osoby odpowiedzialne za edukację zdrowotną i opinia społeczna muszą zdawać sobie sprawę z następujących kwestii:
Aby powyższe kwestie dotarły do świadomości opinii publicznej, niezbędne jest podjęcie stosownych działań zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym. Ich celem powinno być:
Artykuł dostępny na: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/cob.12006/abstract